ТУРОПЕРАТОР НА ГОДИНАТА 2013
Пътеводител Карибски регион
Карибите са съставени от над 5000 острови, рифове и заливи, всеки със свои уникални атракции и ценови диапазони. През последните години дори много уединени острови се превърнаха в някои от най-ексклузивните дестинации в света.
Има погрешно схващане, че ваканцията до Карибите ще бъде изключително скъпа и не е жизнеспособен регион на света за бюджетни пътешественици.
Но това не е вярно В крайна сметка това е огромен регион и всички острови са различни! Определено можете да посетите Карибите на бюджет. Разбира се, докато настаняването може да бъде скъпо, разходите за храна и дейности варират значително от остров.
С толкова много места, които можете да избирате в това ръководство, ще намерите ъгъл на Карибите, подходящ за вашия бюджет.
Вероятно сте чували за Карибите преди. Често се появява, когато говорим за тропически ваканционни дестинации, урагани или Дисни пирати. Но Карибите са много повече. Това е регион със забележително биоразнообразие, с разнообразни екосистеми както по суша, така и по море. Също толкова разнообразни са хората, езиците и културите на този регион
Местоположение
Карибите са регион, който се състои от Карибско море, много острови и околните брегове. На карта ще го намерите югоизточно от Мексиканския залив и континенталната част на Северна Америка, източно от Централна Америка и на север от Южна Америка. Голяма част от Карибите са разположени на карибската тектонска плоча, а Карибските острови обикновено се считат за субрегион на Северна Америка.
Има повече от 7000 различни карибски острови, острови, рифове и заливи, но само около 2% от тях са обитавани. Много от Карибските острови могат да бъдат групирани в две по-големи групи - по-големите Антили на север и по-малките Антили на югоизток. Големите и по-малки Антили, заедно с Лукския архипелаг, съставляват островен регион, който понякога се нарича Уест Индия.
Държави
В рамките на Карибите ще намерите 13 независими островни държави (много от които са съставени от повече от един остров). Те включват:
- Антигуа и Барбуда
- Бахамите
- Барбадос
- Куба
- Доминика
- Доминиканска република
- Гренада
- Хаити
- Ямайка
- Сейнт Китс и Невис
- Света Лусия
- Свети Винсент и Гренадини
- Тринидад и Тобаго
Много други острови в Карибите са задгранични зависимости, територии или департаменти на други страни. Някои от тях включват:
- Ангила (Великобритания)
- Аруба (Холандия)
- Bonaire (Холандия)
- Британски Вирджински острови (Великобритания)
- Кайманови острови (Великобритания)
- Кюрасао (Холандия)
- Гваделупа (Франция)
- Мартиника (Франция)
- Монсерат (Великобритания)
- Пуерто Рико (САЩ)
- Saba (Холандия)
- Сейнт Бартелеми (Франция)
- Сейнт Мартин (Франция)
- Синт Евстатий (Холандия)
- Синт Маартен (Холандия)
- Острови Търкс и Кайкос (Великобритания)
- Американски Вирджински острови (САЩ)
Освен това, когато разгледаме Карибите от по-широка гледна точка, понякога се включват и следните континентални страни за своите културни и политически връзки:
- Белиз
- Френска Гвиана (отвъдморски департамент)
- Гвиана
- Суринам
География и климат
Географията и климатът в Карибския регион варира от едно място на друго. Някои острови в региона имат сравнително равен терен с невулканичен произход. Такива острови включват Аруба, Барбадос, Бонайре, Каймановите острови и Ангила. Други притежават грапави, извисяващи се планински вериги като островите Куба, Британските Вирджински острови, Доминика, Испания, Испания, Ямайка, Монсерат, Пуерто Рико, Саба, Сейнт Китс, Сейнт Лусия, Антигуа и Тринидад.
Климатът на региона варира основно от субтропичен до тропически и зависи до голяма степен от местоположението в близост до търговските ветрове от Атлантическия океан. Tradewinds духа към Източните Карибски острови и се насочва на северозапад нагоре по веригата на Windward Islands. В Уест Индия няма рязко маркирани промени между зимата и лятото. Средните януарски температури варират между 71 ° F и 77 ° F (22 ° C до 25 ° C), а средните юлски температури варират от 77 ° F до 84 ° F (25 ° C до 29 ° C). Климатът може да варира значително, особено на по-големите острови, където високите планини могат да доведат до вариации от крайбрежните метеорологични модели. Основната разлика между сезоните е количеството на валежите.
Сезонът на ураганите играе голяма роля за внасянето на валежите в Карибите. На по-големите острови обаче планините оказват силно влияние върху метеорологичните модели и причиняват релефни валежи.
Тренът от Пуерто Рико, разположен на границата на Атлантическия океан и Карибско море точно на север от остров Пуерто Рико, се казва, че е най-дълбоката точка в целия Атлантически океан. Във водите на Карибско море могат да бъдат открити коралови рифови образувания и големи миграционни училища за риби и костенурки.
Биоразнообразие
Карибските острови поддържат изключително разнообразни екосистеми, вариращи от монтанни облачни гори до храсталаци на кактус. Тези екосистеми са били опустошени от обезлесяването и посегателствата на хората. Точката на топене има десетки силно застрашени видове, включително два вида соленодон (гигантски землянки) и кубински крокодил. Точката на топене също е забележителна с умалителния характер на голяма част от своята фауна.
Карибите са дом на 6.550 местни растения, 41 местни бозайници, 163 местни птици, 469 местни влечуги, 170 местни земноводни и 65 местни сладководни риби. Много острови са дом на техните собствени видове местни растения и животни, особено Куба, която е дом на повече от половината местни растения в региона.
История
Историята на Карибите разкрива значителната роля на региона в колониалните борби на европейските сили между XVI и XIX век. През ХХ век Карибите отново са важни по време на Втората световна война, в вълната за деколонизация в следвоенния период и в напрежението между комунистическа Куба и САЩ. Геноцидът, робството, имиграцията и съперничеството между световните сили са оказали върху историята на Карибите влияние, несъразмерно с размера на този малък регион.
Дестинации